PrestaShop jest otwartym, darmowym oprogramowaniem sklepu internetowego umożliwiającym utworzenie własnej platformy sprzedaży online zarówno na serwerach firmy, jak i na serwerach zewnętrznych. Licencja Open Software License umożliwia programowanie, instalowanie a także edytowanie poszczególnych modułów, co sprawia że dostarczony produkt można dostosować do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Produkt ten cechuje się także rozbudowanym wsparciem technicznym, zapewnianym przez fanów oprogramowania z blisko 60 krajów (w tym Polski), dzięki czemu nowy użytkownik zyskuje oparcie w postaci często dostępnego już sposobu rozwiązania powstałego problemu.

Instalator oprogramowania PrestaShop

Instalacji systemu można dokonać na dwa sposoby: za pomocą auto instalatora aplikacji (dodawany często przy zakupie serwera jako dodatek do cPanel[1]) lub też pobierając pliki systemowe z oficjalnej strony PrestaShop i umieszczając je na wskazanym serwerze za pomocą dowolnego klienta FTP (ang. File Transfer Protocol). Cały proces wspiera intuicyjny pakiet instalatora, którzy przeprowadza użytkownika przez kolejne kroki oraz sprawdza czy spełnione zostały podstawowe wymagania systemowe:

  • Serwer web: Apache 1.3, Apache 2.x, Nginx lub Microsoft IIS,
  • Obsługa PHP 5.2+,
  • Zainstalowany MySQL 5.0+ wraz z utworzoną bazą danych,
  • Wsparcie rozszerzeń PHP: GD, cURL, SimpleXML, SOAP.

Podczas instalacji użytkownik jest proszony o wstępną konfigurację nowo zakładanej witryny. Już na wstępie umożliwiono wybór waluty głównej (możliwa jest obsługa wielu walut), nazwy sklepu i metadanych oraz co ważne udostępniono pomocny samouczek. Po pomyślnie przeprowadzonym procesie instalacji zostają udostępnione dwa moduły: panel administracyjny odpowiedzialny za obsługę techniczną serwisu oraz strona użytkowa portalu wraz z wgranymi przykładowymi rekordami, które prezentowane są użytkownikowi wraz z domyślnym szablonem graficznym.

Zalety oprogramowania:

  • Programistom PrestaShop niewątpliwie trzeba oddać zdrowe i przemyślane podejście do implementacji instalatora, który jest oceniany przez użytkowników jako jeden z najlepszych wśród wszystkich systemów CMS,
  • Narzędzie to wyróżnia się także wydajnym systemem cachowania[2], dzięki czemu nie wymaga dużej ilości zasobów serwera jak na możliwości, które oferuje,
  • PrestaShop oparta jest o system szablonów „Smarty”, który jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród grafików, zajmujących się tworzeniem szablonów stron internetowych. Oznacza to, że nie musimy martwić się o słabą gamę szablonów do wyboru.
  • System posiada intuicyjny panel administratora, który umożliwia szybkie wdrożenie się we wszystkie funkcjonalności nam dostarczane, nawet gdy wcześniej nie mięliśmy styczności z podobnymi rozwiązaniami.

Wady oprogramowania:

  • Bardzo wadliwym okazał się być system sprzedaży, do którego programiści co najmniej kilka razy w miesiącu wydają poprawki błędów. Szczególnie niebezpieczne okazują się być luki w systemie bezpieczeństwa, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do ataku na serwis w przypadku gdy nie zostanie wykonana odpowiednia aktualizacja,
  • PrestaShop choć jest darmowa posiada szereg płatnych, podstawowych funkcjonalności (które inne darmowe skrypty mają wbudowane domyślnie).

1 cPanel – oprogramowanie do administracji serwerem WWW za pomocą przeglądarki internetowej

2 Pamięć podręczna (ang. cache) – mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.


PrestaShopopis środowiskasklepoprogramownaie