Magento to bardzo popularna i zdecydowanie najbardziej rozbudowana platforma przeznaczona do prowadzenia sklepu internetowego, na którą decydują się osoby zamierzające stworzyć dużą platformę sprzedażową, posiadający wiele funkcjonalności ułatwiających zarządzanie sporą liczbą przedmiotów. Produkt ten wydany został przez firmę Varien Inc. (dzisiaj Magnto Inc.) i jest dzisiaj dostępny w oparciu o dwa typy licencji: OSL. Ver. 3 (Open Software License wersja 3.0) oraz AFL Ver. 3 (Academic Free License wersja 3.0). Fakt, że skrypt został zbudowany w oparciu o Zend Framework, sprawia że jesteśmy w stanie otrzymać pomoc techniczną praktycznie na każdym portalu, stronie czy forum traktującym o programowaniu aplikacji webowych, a przy znajomości języków programowania dopisać własne, dedykowane funkcjonalności. Magento posiada bardzo dobre wsparcie techniczne w języku angielskim, ale istnieje też forum wsparcia w języku polskim, które jednocześnie aktywnie działa, wdrażając odpowiednie funkcjonalności pod polski rynek, w oparciu o polskie prawo.

Widok pakietu instalatora Magento

Ze względu na swoją popularność skrypt oczywiście znajdziemy w wielu instalatorach systemów CMS ale możemy też zainstalować go tradycyjnie pobierając pliki na serwer i uruchamiając pakiet instalatora (niestety przy pobieraniu plików skryptu jesteśmy zmuszeni do stworzenia darmowego konta w oficjalnym serwisie Magento). Trzeba przy tym zaznaczyć iż ten zaskakuje bardzo miło, ponieważ jest wręcz do perfekcji przystosowany do jak najszybszego startu w pełni funkcjonalnej platformy sprzedażowej. Takie rzeczy jak możliwość zastosowania własnego klucza enkrypcji, wybór destynacji przechowywania sesji, sprawdzanie siły hasła, automatyczne sprawdzanie wymagań systemowych czy wybór stref czasowych, wersji językowych oraz głównej waluty sprawia, że już od początku możemy „przyciąć” oprogramowanie na własną miarę, własne oczekiwania.
Po poprawnie ukończonym procesie instalacji użytkownik standardowo dostaje do dyspozycji panel administratora. Jednym z niewątpliwych minusów magneto jest bardzo duży przepych i nagromadzenie funkcji właśnie w tym miejscu. Często osoby początkujące i nie zaznajomione z rozwiązaniami Magento nie są w stanie samodzielnie przebrnąć przez z pozoru dziwne i niezrozumiałe zakładki systemowe.

Zalety oprogramowania:

  • Bardzo rozbudowana funkcjonalność,
  • Mnogość dodatków,
  • Duża społeczność w praktycznie każdym kraju,
  • Bardzo dobra optymalizacja kodu pod względem SEO,
  • Przyjazna architektura,
  • Doskonały instalator.

Wady oprogramowania:

  • Ekstremalnie duże zasoby serwera (czysta wersja skryptu zajmuje aż 314 MB przestrzeni dyskowej oraz generuje bardzo duże obciążenie serwera, co sprawia że użytkowanie Magento na serwerach współdzielonych jest praktycznie nie możliwe),
  • Trudny w obsłudze dla osób początkujących.


firmajak założyć gotowy sklepopen softwarerozbudowanyMagentozaawansowany